Appendix 2Public hearings and witnesses
Tuesday, 31 October 2023
Committee Room 2S3
Parliament House
Canberra
Commissioner for Murray River (SA)
Mr Richard Beasley SC, Commissioner for Murray River (SA)
National Irrigators' Council
Mr Jeremy Morton, Chair (via videoconference)
Ms Zara Lowien, Interim Chief Executive Officer (via videoconference)
NSW Irrigators' Council
Mr Ian James (Jim) Cush, Chair
Ms Claire Miller, Chief Executive Officer
Ms Christine Freak, Policy Manager
South Australian Murray Irrigators
Ms Caren Martin, Chairperson (via videoconference)
Ms Rosalie Auricht, Member (via videoconference)
NSW Aboriginal Land Council
Mr Yuseph Deen, Chief Executive Officer (via videoconference)
Professor Leslie (Phil) Duncan, Private capacity
Mr Frederick Arnold Hooper, Private capacity
Inspector-General of Water Compliance
The Hon Troy Grant, Inspector-General (via videoconference)
Mr Daniel Blacker, Deputy Inspector-General
Biodiversity Council
Professor Ross Thompson, Councillor (via videoconference)
The Wilderness Society
Mr Peter Owen, Director (via videoconference)
Basin Community Committee
Ms Rachel Kelly, Chair (via videoconference)
Environmental Justice Australia
Dr Bruce Lindsay, Senior Specialist Lawyer
Ms Natalie Hogan, Lawyer
Wentworth Group of Concerned Scientists
Dr Celine Steinfeld, Director
Professor Jamie Pittock, Member
Professor Richard Kingsford, Member (via videoconference)
Associate Professor Brad Moggridge, Member
Mr Michael Vanderzee, Water Policy Analyst
Professor Quentin Grafton, Private capacity
Professor Sarah Wheeler, Private capacity
ACT Government
Mr Shane Rattenbury MLA, Minister for Water, Energy and Emissions Reductions
Ms Fiona Wright, Deputy Director-General, Environment, Water and Emissions Reduction
Mr Ryan Breen, Director, Water Policy, Intergovernmental and Governance, Environment, Planning and Sustainable Development Directorate
South Australian Department of Environment and Water
Mr Ben Bruce, Acting Chief Executive (via videoconference)
Mr Dan Jordan, Director, Water Security, Policy and Planning (via videoconference)
National Farmers' Federation
Mr Warwick Ragg, General Manager, Natural Resource Management (via videoconference)
Ms Linda Christesen, Water Policy Manager, Rice Growers Association of Australia
Mr Malcolm Holm, Water Committee Chair
Professor Simon Maddocks, Chair, Primary Producers South Australia (via videoconference)
Mr Michael Murray, General Manager, Cotton Australia Limited (via videoconference)
Charles Sturt University
Professor Lee Baumgartner
One Basin CRC
Professor Michael Stewardson, Chief Executive Officer
Country Mayors Association of NSW
Mayor Jamie Chaffey, Chairperson
Balonne Shire Council
Councillor Samantha O'Toole, Mayor
Mr Matthew Magin, Chief Executive Officer (via videoconference)
Murray River Group of Councils
Councillor Rob Amos, Chair
Councillor Adrian Weston, Mayor, Campaspe Shire Council
Australian Water Brokers Association
Mr Craig Feuerherdt, Vice President (via videoconference)
Mr Andrew Martin, President (via videoconference)
Mr Paul Cooper, Secretary (via videoconference)
Coleambally Irrigation Co-operative
Mr Julian Speed, Chief Executive Officer (via videoconference)
Ms Jenny McLeod, Policy and Communication Manager (via videoconference)
Central Irrigation Trust
Mr Greg McCarron, Chief Executive Officer (via videoconference)
Murray Irrigation Limited
Mr Ron McCalman, Chief Executive Officer (via videoconference)
Ms Gabrielle Cusack, General Manager, Government Liaison and External Stakeholder Engagement
Murrumbidgee Irrigation
Mr Brett Jones, Chief Executive Officer, Managing Director (via videoconference)
Wednesday, 1 November 2023
Committee Room 2S3
Australian Parliament House
Canberra
Lifeblood Alliance
Dr Anne Jensen, Member (via videoconference)
Ms Juliet Le Feuvre, Member (via videoconference)
Inland Rivers Network
Ms Beverley Smiles, President (via videoconference)
Nature Conservation Council of NSW
Ms Melissa Gray, Water Campaigner, Community Organiser
Environment Victoria
Mr Jono La Nauze, Chief Executive Officer
Mr Tyler Rotche, Healthy Rivers Campaigner
Conservation Council SA
Mr Craig Wilkins, Chief Executive Officer
Ms Kate Harriden, Private capacity
Professor Michael (Ghillar) Anderson, Private capacity
Ms Sonia Cooper, Private capacity
Murray Lower Darling Rivers Indigenous Nations
Mr Grant Rigney, Chair (via videoconference)
Mr Will Mooney, Project Manager (via videoconference)
Murray Darling Association Inc.
Mr Mark Lamb, Chief Executive Officer (via videoconference)
Goulburn Murray Irrigation District (GMID) Water Leadership Forum
Mr David McKenzie, Co-Chair
Mr Rob Priestly, Member
Ms Suzanna Sheed, Co-Chair
Murray Regional Strategy Group
Mrs Louise Burge, Board member, Executive Committee
Narrabri Industrial Network
Mr Justin Smith, President (via videoconference)
Ms Kodey Stanford, Business Development Manager (via videoconference)
Mr Daniel Kahl, Member (via videoconference)
Mr Jamie Condon, Member (via videoconference)
Australian Competition and Consumer Commission
Mr Michael Keogh, Deputy Chair
Mr David Salisbury, General Manager, Small Business and Agriculture
Bureau of Meteorology
Mr Matthew Coulton, General Manager, Program Design Branch
Mrs Angela De Duonni, Acting Section Manager, Water Regulations and Standards
SPC
Mr Hussein Hani Rifai, Chairman
Australian Dairy Products Federation
Ms Janine Waller, Executive Director
Mr Jason Limbrick, Chief Executive Officer, Australian Consolidated Milk
SunRice
Mr Paul Serra, Group Chief Executive Officer
Mr Nicholas Gary Bould, Farmer
Department of Agriculture, Fisheries and Forestry
Mr Craig Rosner-Moore, Acting First Assistant Secretary – Agricultural Policy
Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences
Mr Jared Greenville, Executive Director
Mr David Galeano, Assistant Secretary, Natural Resources
Commonwealth Environmental Water Holder
Dr Simon Banks, Commonwealth Environmental Water Holder
Mr Hilary Johnson, Branch Head
Murray Darling Basin Authority
Mr Andrew McConville, Chief Executive
Mr Tim Goodes, Executive Director, Basin Plan Portfolio
Ms Megan Winter, General Manager, Basin Plan Implementation
Department of Climate Change, Energy, the Environment and Water
Ms Lyn O'Connell, Deputy Secretary
Ms Rachel Connell, Division Head, Water Reform Division
Mr Matthew Dadswell, Division Head, Water Policy Division
Ms Emma Solomon, Branch Head, Water Markets and Regulatory Policy Branch
Mr Dan Croucher, Branch Head, Program Design Branch (via videoconference)