Time |
Witness |
8:30am – 9:30am |
Department on Climate Change
Mr Blair Comley, Deputy
Secretary
Mr Tas Sakellaris,
Assistant Secretary, Legislation & Governance Branch
Treasury
Mr Steve French, General Manager,
Industry, Environment and Defence Division (IEDD)
Ms Meghan Quinn, Manager, Climate Change Modelling Unit (IEDD)
Ms Natalie Horvat, Manager, Climate
Change and Environment Unit, IEDD
Mr Glen McCrea, Manager, Indirect Tax Unit, Indirect Tax Division |
9:30am – 10:45am |
ROUNDTABLE, CONSERVATION GROUPS
Climate Institute (Sub 406, 406a)
Mr John Connor, Chief Executive Officer
Australian Conservation Foundation
(Sub 392)
Mr Owen Pascoe, Climate
Campaigner
Australian Youth Climate Coalition (Sub
599)
Ms Amanda McKenzie,
Co-Director
Friends of the Earth
Mr Damien Lawson, National
Climate Justice Coordinator
Climate Emergency Network (Sub 320)
Mr Phillip Sutton
World Wildlife Fund Australia (Sub 317)
Mr Karl Mallon, Climate Risk Director
Greenpeace (Sub 514)
Mr John Hepburn, Coordinator, Climate & Energy Campaign
Mr Jeremy Tager, GE Rice Campaigner |
10:45am – 12:00pm |
ROUNDTABLE, ECONOMISTS
Professor Stephen Howes
ANU Crawford School of Economics and Government
Dr Richard Denniss
Executive Director, The
Australia Institute
Mr Salim Mazouz
Director, EcoPerspectives
Dr Brian Fisher
Chief Executive, Concept Economics |
12:00pm – 12:45pm |
Lunch |
12:45pm – 2:00pm |
ROUNDTABLE, INDUSTRY REPRESENTATIVES
Australia Industry Group (Sub 605)
Mr Peter Burn, Associate Director,
Public Policy
Investor Group on Climate Change (Sub
499)
Mr Nathan Fabian
Clean Energy Council
(TBC) (Sub 378)
Mr Russell Marsh, Policy Manager
Energy Supply Association of Australia
(Sub 424)
Ms Clare Savage, Chief
Executive Officer
National Farmers Federation (Sub 507)
Mr Charlie McElhone, Manager, Economics
and Trade
Ms Deb Kerr, Manager, National Resource Management
National Association of Forestry
Industries (Sub 755)
Mr Michael Stephens, Deputy Chief
Executive Officer
Mr Allan Hansard, Chief Executive
Food & Grocery Council (Sub 330)
Ms Kate Carnell, Chief
Executive
Australian Petroleum Production &
Exploration Association (Sub 395)
Ms Belinda Robinson, Chief Executive |
2:00pm – 3:15pm |
ROUNDTABLE, COMPANIES
Citi Investment Research
Ms Elaine Prior, Director
Teys (Sub 611)
Mr Brad Teys, Chief Executive Officer
Woodside (Sub 375)
Mr Tom Maguire, GM Corporate Affairs
and Innovation
Mr Robert Cole and Mr Ben Coetzer
Caltex (Sub 730)
Mr Frank Topham, Government Affairs
Manager
ERM Power (Sub 388)
Mr Trevor St Baker, Executive Chairman
Mr Peter Stark, Head of Carbon
Westpac (Sub 386)
Ms Emma Herd, Director, Emissions and
Environment
Ms Heather Gilmore,
Senior Manager Government
and Industry Affairs
NAB (TBC)
Bega Cheese
(TBC) |
3:15pm – 4:30pm |
ROUNDTABLE, SOCIAL GROUPS
Australian Council of Social Service
Mr Tony Westmore, Senior Policy Officer (Electricity)
Australian Manufacturing Workers Union
Mr Tim Ayres, Assistant
State Secretary, NSW Branch
World Vision (Sub 628)
Dr Brett Parris, Chief Economist |
4:30pm |
ADJOURNMENT |